Gayrimenkul Tercihleri , İnternetten Ev Arıyorlar, Akıllı , Kullanışlı, Görsel ve Fonksiyonel Konut İstiyorlar Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) üzerinden açıklanan sonuçlara göre, Türkiye’de genç nüfus sayısı da belli oldu .  Z kuşağı olarak isimlendirilen  15- 24 arası kişilerin Türkiye nüfusuna olan oranı yüzde 15,6 olarak açıklanırken  konut tercihleri de gayrimenkul sektörü tarafından değerlendirildi ..

Türkiye’de yaşayan ve Z kuşağı olarak isimlendirilen 15 – 24 yaş arası kişilerin toplam sayısı ise 12 milyon 955 bin 672 kişi olarak açıklanırken genç nüfusun toplam nüfusa olan oranı yüzde 15,6 olarak gerçekleşti.

Bu kuşağın görsel algıları çok açık. Gayrimenkulleri sadece fiyat olarak incelemeyip çok yönlü olarak araştırıyorlar. Akıllı ve fonksiyonel evlere meraklı oldukları gibi hızlı bir şekilde yaşam alanlarını değiştirebiliyorlar. Yapılarda çevreye ve doğaya duyarlı tercihleri de ön planda.  Geçmiş kuşakların aksine Z kuşağı tercihlerini internette aratıyor. Kampanya, indirimler ve fiyat araştırmalarını buradan takip ediyorlar. Gayrimenkul edinimlerinde kuşaklar arası yaşanan farklılıklar hem üreticileri hem de pazarlama faaliyetlerinde bulunan emlak işletmelerini yeni yöntemlere yöneltiyor  ..